وازکتومی (Vasectomy) جراحی کوچکی برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به مایع منی است ؛ مایع منی هنوز وجود دارد و هنگام انزال از آلت تناسلی خارج می شود اما هیچ اسپرمی در آن وجود ندارد. بعد از وازکتومی، بیضه ها هنوز اسپرم ایجاد می کنند اما توسط بدن جذب می شوند.

هر ساله بیش از پانصد هزار مرد در ایالات متحده آمریکا، وازکتومی را برای کنترل جمعیت انتخاب می کنند. وازکتومی بهتر از هر روش دیگری برای جلوگیری از بارداری موثر است. تنها ۱ تا ۲ زن از ۱۰۰۰ زن در سال بعد از اینكه شریک زندگی خود وازكتومی کرده است باردار می شوند. همراه کافه پزشکی باشید

در شرایط عادی چه اتفاقی می افتد ؟

اسپرم و هورمون های جنسی مردانه در بیضه ها ساخته می شوند. بیضه ها در قاعده آلت تناسلی وجود دارند. اسپرم ها بیضه را از طریق یک لوله مارپیچ (اپی دیدیم) ترک می کنند ؛ جایی که آنها تا زمان آماده شدن برای استفاده باقی می مانند. هر اپی دیدیم توسط لوله ای بلند به نام وازدفران (واز) به پروستات وصل می شود. وازدفران از قسمت تحتانی اسکروتوم وارد کانال اینگوینال می شود و سپس به لگن و پشت مثانه می رود. اینجاست که وازدفران با وزیکول منی پیوسته و مجرای انزالی را تشکیل می دهد.

هنگام انزال، مایع منی و وزیکول منی با اسپرم مخلوط می شوند تا مایع منی تشکیل شود. مایع منی در مجرای ادرار جریان می یابد و از انتهای آلت تناسلی شما بیرون می آید.